Pozor na nebankovní hypotéky, prodraží se
25. 2. 2020

Pozor na nebankovní hypotéky, prodraží se

V posledních letech narostla popularita nebankovních hypotečních úvěrů, pro které se vžilo označení americká hypotéka. Jaká jsou hlavní rizika takového úvěru a proč je výhodnější podstoupit raději složitý schvalovací proces v bance? Nehledejte snadnou cestu k úvěru, je velmi nákladná!

Co znamená pojem hypoteční úvěr
Mezi lidmi je zažitá jedna nepřesnost, která se týká výkladu pojmu hypoteční úvěr. Lidé by jej obvykle definovali jako půjčku, co slouží k řešení bytové situace. Mají pravdu jen částečně. Správná definice hypotečního úvěru je ta, že se jedná o půjčku, za kterou ručíte nemovitým majetkem. 

Díky této definici začaly nebankovní společnosti ve velké míře nabízet půjčky, které označují jako hypotéka. Ať už se jedná o americkou nebo nebankovní hypotéku, vždy je to jen běžný spotřebitelský úvěr a peníze můžete použít na nákup čehokoliv. Za závazky a splacení takového úvěru ručíte zástavou nemovitosti. 

Hypoteční úvěry poskytovány bankou
Vyřízení hypotečního úvěru v bance znamená, že musíte doložit účel čerpání peněz. Jinými slovy, peníze z úvěru získáte na koupi, rekonstrukci nebo výstavbu rodinného domu. Zkrátka na to, abyste vyřešili bydlení. Úvěr v bance můžete vyřídit na úrokovou sazbu okolo 2 – 2,5 %, což je velmi výhodná sazba. Úroky jsou dokonce nižší, než je roční míra inflace. 

Jakmile začnete uvažovat o půjčce na bydlení, rozhodně by vaše kroky měly vést do banky! 

Banka vám obvykle poskytne úvěr na 80 % zastavené hodnoty nemovitosti. Zbývajících 20 % si musí klient opatřit z vlastních zdrojů a prokázat dostatečnou bonitu. Odhadní cena nemovitosti se neřídí kupní smlouvou, odhad může být vyčíslen na nižší nebo dokonce vyšší částku, než je uvedeno v kupní smlouvě. 

Rizika nebankovních úvěrů
Nebankovní úvěry lákají klienty především na rychlé a bezproblémové sjednání. Zároveň si společnost sama zajistí odhad zastavené nemovitosti. Úvěr vám poskytnou například na 50, 60 nebo 70 procent zastavené hodnoty nemovitosti. 

Jestliže jste v situaci, kdy se podobný byt, jaký vlastníte, prodává na trhu za 2 000 000, nebankovní společnost vám jej může odhadnout třeba jen na 1 600 000. Úvěr vám při 60 % poskytne na 960 000, ale do zástavy získává tržní hodnotu 2 000 000. Samozřejmě se jedná jen o ilustrační příklad možného postupu.

Druhým rizikem je vysoká úroková sazba. Banka poskytne půjčku na úrok okolo 2 – 2,5%, úroky u nebankovních společností začínají na 5 až 6 procentech, ale mohou být i vyšší než 8 %. 

A v případě, že se ocitnete v problémech se splácením, přicházíte o nemovitost. 

Nenechte se proto zlákat snadným a rychlým vyřízením, chtějte nejnižší možnou úrokovou sazbu. 

Veronika Baloun
Autor: Veronika Baloun

Jsem tu pro Vás, pokud potřebujete pomoc nebo poradit.

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh, každý z nás je jiný a každá nemovitost je jedinečná. A proto preferuji osobní přistup ke každému. Nikdo by neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř. 

Prodej domu, bytu, pozemku nebo jiné nemovitosti není úplně lehký úkol.. čeká na Vás spousta překážek a neshod, se kterými je celý obchod spojen. Realitní makléř musí někdy být psycholog a stratég. Já Vám nabízím pomocnou ruku, že za Vás udělám vše co je s prodejem spojené.. Budu Váš hromosvod :-)!

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. Dbám na svém dobrém jménu a pověsti.

Vaše Veronika

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

7 chyb při prodeji nemovitosti
zpracováním osobních údajů